Ruszaj na Kociewie! Przewodnik i ciekawostki o których nie słyszałeś

Wystarczy spojrzeć na mapę i już wiemy, że Kociewie leży na styku dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Trudniejsza jest określenie dokładnych granic Kociewia. Wszyscy badacze i działacze zgadzają się, że na wschodzie granicą Kociewia jest Wisła. Na północy: granica powiatu tczewskiego i starogardzkiego. Na południu: okolice Świecia i Gruczna.

Najważniejsze jednak jest żeby zapamiętać: Kociewie to nie Kaszuby!. Wiele osób myli te dwa regiony. Przyjeżdżając na Kociewie, mówi, że jest na Kaszubach, lub odwrotnie: wędrując po Kaszubach jest przekonana, że Kociewie jest częścią Kaszub. To nie jest prawda. Pora poznać Kociewie – nieznany region idealny na letni wypoczynek i jednodniowe wycieczki!

Spis Treści:

  1. Tczew – miasto mostów, pociągów i statków
  2. Starogard Gdański – stolica Kociewia
  3. Niesamowita bazylika w Pelplinie
  4. Zamek króla Jana Sobieskiego w Gniewie
  5. Ścieżki rowerowe na Kociewiu
  6. Szlakiem kociewskich jezior
  7. Słowiański gród pod Starogardem – Grodzisko Owidz
  8. Skarby w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie
  9. Mapa Kociewia
  10. Noclegi, hotele. Gdzie zjeść i przenocować

Tczew – miasto mostów, pociągów i statków

Tczew, 60-tysięczne miasto oddalone od Gdańska o zaledwie 30 minut jazdy, jest idealnym miejscem by rozpocząć w nim rowerową trasę po Kociewiu. Łatwo tu dotrzeć także z Elbląga, Bydgoszczy, Olsztyna, a nawet bardziej oddalonej Warszawy. Do Tczewa prowadzi także jeden ze zjazdów autostrady A1, która przecina Kociewie z północy na południe. I na pewno większość jadących bursztynową autostradą Polaków nie zdaje sobie sprawy, że można tu spędzić równie ciekawy weekend jak ten w okolicach Trójmiasta lub nad polskim morzem. Przy okazji przestrzegamy – w Tczewie warto uważać, by nie udzielił się Wam za bardzo błogi nastrój tczewskich uliczek i nie pokrzyżował aktywnych, weekendowych planów. Punktem obowiązkowym przed wyjazdem na trasę jest Muzeum Wisły. Placówka wprowadzi Was w klimat Kociewia, które trudno dzisiaj wyobrazić sobie bez Wisły. To Wisła stanowi wschodnią granicę regionu i była motorem jego rozwoju. Dzięki Wiśle rozwijały się handel, transport towarów i rosła ranga Kociewia jako naturalnej, łatwej do obrony granicy terytorium. Obok zabytkowego gmachu Muzeum Wisły rzuca się w oczy nowoczesna bryła Centrum Konserwacji Wraków i Statków. Ta placówka, będąca również częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, została otwarta zaledwie rok temu. CKWS dokumentuje badania pomorskich naukowców nad dawnymi modelami łodzi, ale także prezentuje historię polskiego żeglarstwa. W poszukiwaniu tematycznego tła dla Waszej wycieczki po Kociewiu warto zajrzeć jeszcze do Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, znajdującego się w tym samym budynku co Muzeum Wisły. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie działalności kulturalnej, w tym propagowanie historii i tradycji Tczewa oraz regionu kociewskiego. Za najbardziej znany obiekt Tczewa uchodzą monumentalne mosty, łączące brzegi Wisły niedaleko centrum miasta. Jadą nimi wszyscy podróżujący pociągiem z Warszawy do Trójmiasta. A ten drogowy – z charakterystyczną kratownicą, oddalony o 30 metrów od kolejowego, w momencie powstania był najdłuższym mostem w Europie! Kilka lat temu jeszcze przejeżdżaliśmy przez niego rowerami podczas jednej z wycieczek po Żuławach – dziś zamknięty oczekuje na kolejny etap remontu, wywalczonego przez grupę miejscowych aktywistów. Położony na strategicznym skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych most ulegał wielokrotnym rozbudowom i zmianom, stając się żywym zapisem wiedzy o budowie mostów. Zapisał nawet smutną kartę w historii II wojny światowej, gdy 1 września 1939 roku – na 9 minut przed atakiem na Westerplatte – niemieckie bombowce zaatakowały dworzec i koszary w Tczewie. Krótko po tym część mostu drogowego została wysadzona przez polskich saperów, by odciąć wojskom hitlerowskim dostęp do miasta.

 

Starogard Gdański – stolica Kociewia

Kociewskie Trasy Rowerowe to projekt realizowany od kilku lat przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kociewie” przy wsparciu Lokalnych Grup Działania „Wstęga Kociewia” i „Chata Kociewia”, a także lokalnych samorządów. Na Kociewskie Trasy Rowerowe składa się ponad 400 kilometrów oznakowanych szlaków, łączących miasta Kociewia – Tczew, Starogard Gdański, Pelplin, Czarną Wodę, Gniew, Skórcz, Nowe i Świecie. Kociewskie Trasy Rowerowe posiadają swoją stronę WWW, gdzie znajdziecie komplet przewodników o trasach, a nawet pliki do urządzeń GPS ze śladami. My naszą trasę zaczynamy od drogi rowerowej po zadbanym Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie, którym ruszamy na zielony rowerowy szlak Grzymisława w kierunku Pelplina.